Page 8 - Chytrý zpravodaj - Střekovinky 03-04/2026
P. 8

Z radniceání
       V zdělá  v







       Báseň o nás dvou






       Kája Studničná, ZŠ Nová              která známe jen my dva.              A teď…
                                            A i když se tvářím, že mě nic        teď se blíží chvíle,
                                            nerozhodí,                           kdy půjdeš na střední.
                                            uvnitř vím, že bez Tebe bych         A já to cítím,
                                            nebyla tím,                          jako když se mění roční období.
       Když se ohlédnu zpátky,              kým jsem.                            Nic nekončí, jen svět se roztahuje
       vidím dva prcky, co pobíhají                                              a každý jde o krok dál.
       po bytě jako vítr,                   Pamatuji si,
       smějí se a hádají se,                jak jsi se mnou hrál na statečnost,  Ale ať půjdeš kamkoli,
       hádají se                            na rytíře, na mistra Yodu.           chci, abys věděl jedno –
       a zas se usmiřují,                   A já věřila každému slovu,           jsem na Tebe pyšná.
       protože nic mezi nimi nezůstane      protože jsi byl můj hrdina.          A mám Tě ráda…
       dlouho těžké.                        Ne kreslený, ale opravdový.          víc… než dokážu… říct nahlas.
                                                                                 Možná to dávám málo znát,
       Vidím nás, jak stavíme pevnost       Vždycky jsi měl trpělivost,          možná to skrývám,
       z dek;                               když jsme dělali úkoly a já se       ale nosím to v sobě stále.
       věříme, že jsme hrdinové světa,      vztekala,
       co dokážou všechno,                  zatímco ty ses jen usmál             Děkuji Ti za každou chvíli,
       když stojí vedle sebe.               a vysvětlil to ještě jednou.         za každé obejmutí,
                                            A v tom úsměvu bylo něco,            za každý den,
       Ty – můj brácha,                     co mi říkalo:                        kdy jsi byl můj brácha.
       můj parťák, co uměl dodat odvahu,    „Neboj, jsme na to dva.“             Takový, jakého bych si přála
       i když já sama bych se možná bála.                                        i v tisíci dalších životech.
                                            Ve škole stačilo vědět,
       Zažili jsme toho spolu tolik,        že jsi poblíž,                       A i kdyby se naše cesty
       že by se naše dětství dalo           a už jsem se cítila víc doma.        na chvíli rozběhly jinam,
       poskládat                            Jen Tě tam mít                       věř, že já budu pořád stát
       do velkého alba plného fotek,        bylo jako mít u sebe kus jistoty,    kousek za Tebou.
       smíchu, škrábanců                    kterou nikdo jiný dát neumí.         A vždycky Ti budu fandit!
       a malých tajemství,





       Když děti čtou dětem…










                                                                Naši mladí učitelé spo-   a někdy si i samy zkoušejí
                                                              lečně  se  žáky  2.  stupně  číst.  Pro  naše  žáky  je  to
                                                              pravidelně navštěvují stře-  skvělá  příležitost  ukázat,
                                                              kovské  mateřské  školy,  že čtení může být zábava.
                                                              aby dětem předčítali. Tyto  Zároveň se také učí trpě-
                                                              chvíle  nejsou  jen  o  kni-  livosti,  empatii  a  komu-
                                                              hách – jsou o sdílení radosti  nikaci  s  mladšími  dětmi.
                                                              z čtení, o inspiraci a o tom,  Taková setkávání ukazují,
                                                              jak důležité je od malička  že vzdělávání je i o společ-
                                                              budovat vztah ke knihám.  ných zážitcích, které mají
                                                              Děti  ve  školkách  poslou-  smysl.
                                                              chají s nadšením, ptají se                    ZŠ Nová

   8 8
   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13